آیا احتمال ابتلای قدبلندها به سرطان بیشتر است؟

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، خبری که تیتر یک بسیاری از روزنامه و وبسایت ها شد: احتمال ابتلای قدبلندها به سرطان بیشتر است... قدبلندها در معرض سرطان قرار دارند. این ادعا تا چه اندازه از نظر علمی صحت دارد و آیا اصلا شرح علمی برای آن وجود دارد؟

آیا احتمال ابتلای قدبلندها به سرطان بیشتر است؟

به گزارش فرادید به نقل از بی بی سی انگلیسی، من یک خانم انگلیسی هستم که قدم 1.73 متر است. قدم از میانگین قد زنان انگلیسی کمی بیشتر است و پس از خواندن خبرهای منتشر شده، تصمیم گرفتم که کمی در خصوص آن تحقیق کنم.

دکتر املی بِنیی و تیم پزشکی او در موسسه کارولینسکای استکهلم بر روی داده های مربوط به 5.5 میلیون سوئدیِ متولد شده بین سال های 1938 تا 1991 میلادی مطالعه کردند. آن ها دریافتند که احتمال ابتلای زنان به سرطان به ازای هر 10 سانتی متر قدِ بلندتر از میانگین، حدود 18 درصد بیشتر است.

این آمار برای مردان کمی پایین تر است: احتمال ابتلای مردان به سرطان به ازای هر 10 سانتی متر قدِ بلندتر از میانگین، حدود 11 درصد بیشتر است. البته باید توجه داشت که این میزان احتمال برای انواع سرطان متفاوت است. برای نمونه، احتمال ابتلای زنان قد بلند به سرطان سینه حدود 20 درصد بیشتر از زنان دیگر است، در حالی که احتمال ابتلا به ملانوما، چه در زنان و چه در مردان، به ازای هر 10 سانتی متر قدِ بلندتر نزدیک به 30 درصد افزایش می یابد.

اما چرا تیترهای به آن شکل منتشر شد؟

آن تیترها در حقیقت شنیده های وبلاگ بازسازی ساختمان از یک کنفرانس خبری در همین رابطه بود و مقاله اصلی تیم پژوهشی هنوز به چاپ نرسیده است. بنابراین هنوز نمی توان با دقت در خصوص روش تحقیق آن ها قضاوت کرد.

آیا در این تحقیق، عوامل دیگری نظیر سیگار کشیدن، چاقی و یا مسائل ژنتیکی لحاظ شده بود؟ ما اطلاعاتی از این موارد در درست نداریم. دکتر ویوِک موتو از بخش سلامت واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) می گوید: من اساسا نمی توانم در برابر آن جبهه بگیرم، چرا که شاید هیچ مسئله ای نداشته باشد؛ در سوی دیگر سکه، ممکن است این تحقیق مسئله ای ریشه ای داشته باشد.

چه قضاوتی می توان کرد؟

پژوهشی دیگر در دانشگاه آکسفورد انجام شد که نشان می داد بین قد و سرطان ارتباطی برقرار است. در آن پژوهش که سال 2011 میلادی انجام شد، محققان دریافتند که احتمال ابتلای زنان قدبلند به سرطان 10 درصد بیشتر از دیگران است.

حال این پرسش مطرح می گردد که اساسا چرا باید چنین رابطه ای وجود داشته باشد؟

هیچ کس دقیقا علت آن را نمی داند، اما چندین تئوری در این بین مطرح است. یکی از آن ایده ها به ارتباط بین سرطان و هورمون های رشد انسان تکیه می نماید. پروفسور دوروثی بنت، پژوهشگر مرکز سن جرجِ دانشگاه لندن، سعی دارد در عین سادگی این ارتباط را شرح دهد: که افراد قدبلند سلول های بیشتری در بدن خود دارند.

پروفسور بِنِت می گوید: هر چه بزرگتر شوید، تعداد سلول بدنتان بیشتر خواهد بود. سرطان از یک سلول آغاز می گردد. بنابراین منطقی است که تعداد سلول ها در احتمال ابتلا به یک نوع سرطان خاص مهم باشد.

همان طور که گفتم قد من حدود 10 سانتی متر از میانگین قد زنان بریتانیایی بیشتر است. بنابراین بنیی با انجام یک محاسبه به من گفت که احتمال ابتلای من به یکی از انواع سرطان 16 درصد بیشتر از زنان کوتاه قد انگلیسی است.

این خبر به هیچ وجه خبر خوبی برای من نبود.

تیم کول، استاد آمار پزشکیِ دانشگاه کالج لندن، می گوید که اصلا جای نگرانی برای قدبلندها وجود ندارد. او می گوید: از نظر علمی، احتمال ابتلای قدبلندها به بیماری های دیگر نظیر نارسایی قلبی کمتر است. قد بلندتر نشان می دهد که تغذیه شما در دوران کودکی درسته بوده است.

قد بلند در بزرگسالی حاکی از تغذیه صحیح دوران خردسالی است

آقای کول می گوید: یک قانون کلی وجود دارد: هر چه از سلامت بیشتری در دوران کودکی برخوردار باشید، در آینده نیز سالم تر خواهید بود. قدِ افراد نیز بی ارتباط نیست و این مسئله در خصوص ارتباط قد و مسائل قلبی وجود دارد. قد در واقع با نابرابری و طبقه اجتماعی افراد در ارتباط است.

بنابراین اینکه قد من از میانگین قد زنان انگلیسی حدود 10 سانتی متر بلندتر است، چندان خبر بدی هم نیست.

کول راست می گوید. من نباید زیاد به قدم فکر کنم، چون کاری از دستم برنمی آید.

منبع: زندگی روز

به "آیا احتمال ابتلای قدبلندها به سرطان بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا احتمال ابتلای قدبلندها به سرطان بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید