عبدالله: بازگشت به امارت اسلامی قصه 20 سال پیش است

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، اگرچه بیش از چهار دهه از درگیری و جنگ در افغانستان می گذرد، اما هنوز راه صلح، سخت و سخت می نماید؛ زیرا آن ها که بر طبل جنگ می کوبند، هنوز سلاح خود را کنار نگذاشته اند. در یک سو مذاکراتی بین طرف آمریکایی و طالبان در دوحه اجرا شده و بعد از توافق آنها، اعضای هیئت مذاکرات دولت افغانستان مذاکره با طالبان را از سر گرفتند، اما پیشرفت کندی دارند.

عبدالله: بازگشت به امارت اسلامی قصه 20 سال پیش است

شرق در ادامه می نویسد: عبدالله عبدالله چهره نام آشنایی برای مردم ایران است، از سابقون مجاهدین و عضو ائتلاف شمال که در جریانات افغانستانی به جمهوری اسلامی ایران نزدیک تر است. در ساختار جدید دولت افغانستان که از پاییز گذشته و بعد از انتخابات پرحاشیه افغانستان طراحی شد، عبدالله عبدالله، به عنوان رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تعیین شد. آن هم در حالی که هر دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یعنی عبدالله و غنی، در دو مکان مختلف تحلیف ریاست جمهوری به جا آوردند.

اگرچه این اولین کارزار رقابتی عبدالله در این دهه نبوده. حال عبدالله عبدالله، مسئولیتی سخت و شاید نشدنی بر عهده دارد؛ ارمغان صلح برای آینده افغانستان و دستیابی به تعهداتی قابل اجرا با طالبان، گروهی که سه دهه تنها در سنگر مقابل آن ها ایستاده و جنگیده است. با آقای عبدالله در ساعات پایانی اقامتش در تهران در هتل اسپیناس مصاحبه کردیم، زمان مصاحبه بسیار کوتاه برنامه ریزی شده بود، فارسی را شیرین سخن می گوید مانند بسیاری افغانستانی های دیگر که از ما بیشتر مراقب زبان فارسی بوده اند.

زمان راه رفتن دست هایش را در پشت کمر قلاب می کند و گویی همچنان مجاهدی است در بازدید از مناطق جنگی، همان گونه که در بعضی تصاویر آرشیوی کنار احمدشاه مسعود دیده می شود. عبدالله بعد از این مصاحبه، تهران را به مقصد کابل ترک کرد.

در یک سو در دوحه اخبار مذاکرت است؛ از مهرماه سفر هایی داشته اید به پاکستان و هند و اکنون تهران. در مصاحبه های پیشین گفتید که برای جلب حمایت این کشور ها از مذاکرات صلح، این سفر های منطقه ای را انجام داده اید. در این حمایت تردید داشتید؟

نه، برخلاف، مواضع جمهوری اسلامی ایران بسیار واضح و روشن بود، اما ضرورت مشورت و ضروت تبادل نظر و هماهنگی ها و اینکه هر کدام چطور در محل خود می توانیم از فرایند صلح حمایت کنیم، موجب این سفر شد و بسیار راضی شدیم با هر یک از شخصیت هایی که ملاقات کردیم از بزرگان کشور، جناب رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و همه حامی فرایند صلح در افغانستان بودند البته با مالکیت افغان ها و در نظر داشت اینکه دستاورد های مردم افغانستان باید حفظ شود.

یکی از انتقاد هایی که به مذاکرات دوحه بین آمریکایی ها و طالبان می شود، این است که آمریکایی ها به طالبان مشروعیت بخشی کردند و دولت افغانستان هم مجبور به ادامه این جهت و مشروعیت بخشی شد. پاسخ شما به این انتقاد چیست؟

دو نکته را باید تفاوت قائل شویم؛ یکی مذاکره ای که بین آمریکایی ها و طالبان انجام شد و مدتی ادامه داشت و در ماه فوریه به توافق رسیدند. یک نتیجه اش شروع مذاکره بین الافغانی بود که شاید بدون آن توافق، مذاکره مقدور نمی بود. در افغانستان نظریات مختلف وجود دارد بین مذاکره طالب ها و آمریکایی ها. آیا طالب ها از این مذاکره به عنوان یک امتیازگیری استفاده کردند یا ضرورت اعتمادسازی بود. تبادل بندی ها (زندانیان) یکی از اجزایش بود.

باقی مذاکره یا موافقتی که اجرا شده عملی شده؟ آیا طالبان ارتباط خود را با گروه هایی مثل القاعده قطع کرده است؟ یک جای موافقت به نفع افغانستان هم بوده، قطع رابطه طالبان با گروه های تروریستی و القاعده تا آن ها تهدید مردم افغانستان و دیگران نباشند و این به نفع مردم افغانستان است. نظرات متفاوت در این رابطه وجود دارد، اما در آخر امر، مذاکره بین خود افغان ها شروع شد، یک طرف طالب ها و یک طرف ما. این یک ضرورت بود. وقتی در این مورد قضاوت می شود ما این را هم در نظر داریم که بدون آن مذاکرات آمریکایی ها و طالبان، امروز مذاکره بین ما و طالبان نمی توانست صورت بگیرد.

اینکه مذاکره چرا به نتیجه نمی رسد مربوط به دو طرف می شود؛ بیشتر طالب ها و طرف جمهوری اسلامی افغانستان. شک ندارم که طرف ما یعنی هیئت جمهوری اسلامی افغانستان با انعطاف دنبال این است که از این موقعیت خوب استفاده شود. این فرصت که ایجاد شده، تاریخی است. دو طرفی که در نزدیک به سه دهه جنگ فقط همدیگر را در سنگر دیده بودند، بوده و اکنون می نشینند روبه روی هم و بحث می کنند. اگر به من بود توقع داشتم زودتر پیشرفت داشتیم. یک فرصت تاریخی ایجاد شده که ما هیئت صلح و طالبان - طالبان هم افغان ها هستند- باید از این فرصت استفاده کنیم.

شما معتقدید طالبانی که اکنون در حال مذاکره با آن ها هستید تغییر کرده اند و به فرایند خشونت سابق خود برنمی گردند؟

من این را گفته نمی توانم. (نمی توانم بگویم) همیان (همین الان) جنگ ادامه دارد و سطح خشونت پایین نیامده است. این ها واقعیت های تلخی است که در اینجا وجود دارد. آیا در نتیجه بحث ها به این نقطه می رسیم که قرار است آتش بس دائمی داشته باشیم و صلح برقرار شود. صلحی که قابل قبول برای همه باشد. این ها آزمایشی است که در برابر طالب ها و همه ما واقع شده است. در کدام مرحله به این بحث می رسیم، در کجا هستیم؟ هنوز در شروع کار هستیم و در مراحل بعدی حتما قضاوت بهتری می توانیم داشته باشیم.

بعضی معتقدند طالبان در کنه صحبتش دنبال امارت اسلامی است و دولت جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی را قبول نخواهد داشت و دنبال سیطره بر همه افغانستان است نه اینکه به عنوان یکی از گروه ها شناخته شود. شما در این مورد چه واکنشی دارید؟ نگران این بحث هستید؟

این یکی از مسائل و تبصره هاست که تشویش بخش زیادی از مردم افغانستان است. مردم افغانستان چیز های زیادی را تجربه کرده اند، به چیز هایی هم رسیده اند. مثلا امارت اسلامی را تجربه کرده اند و عکس العمل مردم هم معلوم بود. اکثریت مردم افغانستان روزی که امارت اسلامی ختم شد، جشن گرفتند.

این قصه 20 سال قبل است. آیا ما می خواهیم شرایط افغانستان را به 20 سال قبل ببریم؟ قطعا نه. هدف از تمام این بحث ها این است که ما راه حل زندگی با هم را در یک کشور واحد و سیاست و کار با هم را پیدا کنیم. ولی تعیین سرنوشت به دست مردم افغانستان باشد.

مردم افغانستان به نسبتی به بعضی حقوق و آزادی ها رسیدند و بعضی هایش هم نزدیک است. برای بعضی آزادی ها قربانی داده اند از جمله حق آزادی بیان. دوباره بازگشت به آن روز ها برای مردم افغانستان ممکن نیست. تفاوت نظر بسیار زیاد است.

اگر هیئت مذاکره هر دو طرف مسائلشان را امروز باز کنند، معلوم می شود که تفاوت نظر بسیار زیاد است. اینکه چطور می توانیم با این تفاوت نظرات و دیدگاه های متفاوت نسبت به دنیا نسبت به زندگی و سیاست، زندگی کنیم و برای تحقق همین نظریات خود مبارزه کنیم، اما مبارزه سیاسی و مبارزه نظامی، توسل به خشونت، تروریسم نباشد. این چیزی است که باید به آن برسیم. در سایه نظامی که مردم در آن حق تعیین سرنوشت داشته باشند، می تواند برآورده شود.

پس شما صلح را شدنی می دانید؟

صلح، خواست اصلی مردم افغانستان است و ان شاءلله یک روزی افغانستان به صلح می رسد، همیشه در جنگ باقی نخواهد ماند. امروز یک فرصت هست؛ مهم این است که چقدر از این فرصت، خوب استفاده می کنیم. طالب ها چقدر از این فرصت خوب استفاده می کنند و باید به این فرصت برای رسیدن به صلح نگریسته شود نه یک فرصت برای تبلیغ ماشین جنگی یا دست بالا داشتن در میدان جنگ.

این طور محاسبه ای هم می تواند وجود داشته باشد و خب تحقق صلح ان شاءلله حتمی شدنی است، اما اینکه در چه زمانی؛ معلوم نیست. اینکه از این فرصت خوب استفاده می شود یا خدا نخواسته مثل بعضی فرصت های دیگری که گاه و ناگاه، در موارد مختلف دیگر ایجاد شده ضایع می شود. این خدا نخواسته معنایش دوام جنگ و رنج و درد مردم افغانستان بوده می تواند (می تواند باشد).

احتمال خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان تا کریسمس برای دولت افغانستان نگران کننده است؟

من فکر می کنم تا آن زمان بخشی از نیرو ها خارج می شوند و بخشی از نیرو های بین المللی و نیرو های ایالات متحده آمریکا هنوز در افغانستان باقی می مانند. خروجی که درموردش من و شما صحبت می کنیم احتمالا امروز هم ادامه داشته باشد (با لبخند) و این فرایند به جایی می رسد. متعاقب آن باز کشور های ناتو با هم تصمیم می گیرند درمورد باقی مسائل.

تمام مسائل قابل پیش بینی نیست که بتوانیم درموردش قضاوت کنیم. ولی واضح است که ایالات متحده آمریکا و مجامع بین المللی به حمایت از نهاد های دفاعی و امنیتی افغانستانی تعهد دارند و این تعهد اجرا شده. اما کشور ها می توانند درمورد خروج نیرو های خود تصیم بگیرند، اما استفاده از فرصت موجود را بار دیگر تأکید می کنم و مسئولیت خودمان که ما چه راه حلی پیدا می کنیم. تعهد مشترک به اینکه در یک ملک زندگی می کنیم، اما با نظریات متفاوت و برای تحقق نظریات متفاوت مبارزه می کنیم نه از طریق جنگ. من زمان شروع مذاکرات دوحه یادآوری کردم که از طریق جنگ، برنده ای وجود ندارد.

من پرسیدم که شما نگران خروج نیرو های آمریکایی هستید. اما شما فرایند کار را توضیح دادید.

در موردش توضیح دادم که فرایندش این گونه است و اینکه به هر حالتی که پیش بیاید مردم و دولت افغانستان باید برایش آمادگی داشته باشند.

یکی از پیشنهاد ها برای ایجاد آرامش در افغانستان، بحث فدرالی شدن کشور شماست. بعضی معتقدند که شما و اعضای دولت به این موضوع نگاه مثبتی ندارید؟ نظرتان در این مورد چیست؟

فکر می کنم در قدم اول، باید از بن بست نسبی که وجود دارد (ادامه جنگ از یک طرف و پیشرفت بطئی (کند) مذاکرات از طرف دیگر) بگذریم. بالاخره مردم افغانستان باید مجال بحث روی همه چیز را داشته باشند. هیچ چیز به عنوان یک نسخه حرام یا تابو نباید تلقی شود.

مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند. من به این باور بودم. کشور هایی هستند که با نظام فدرالی خوب زندگی می کنند و کشور هایی هم بودند که با نظام فدرالی مشکلاتی برایشان ایجاد شده است. در مورد اینکه چه نسخه ای برای افغانستان کار می کند باید مردم افغانستان تصمیم بگیرند. یکی از بحث های نگران کننده این است؛ در حالی که طالبان روی میز مذاکره است در بعضی ولایت ها درگیری هایی را دامن می زند. این فرایند دورنمای خوبی را به ذهن نمی آورد.

درست می گویید تا زمانی که آن ها سلاح به دست باشند، به نظر نمی رسد بتوان به صلح پایدار دست یافت...

موافق هستم. ما باید برای این موضوع راه حل پیدا کنیم. یکی از موضوعات داغ بحث با طالبان در همین شب و روز، این موضوع است. وقتی که می خواهیم در تمام افغانستان صلح باشد طبعا باید روی این مسائل موافقه (توافق) صورت گیرد. وقت زیادی می برد و کار پیچیده ای هم هست. در همین قدم همان کاری را که می توانیم بکنیم، چرا انجام ندهیم. اینکه یک روز کمتر مردم در آتش جنگ بسوزند، یک خدمت و نجات مردم است.

خب اگر دور میز هم می نشینیم و جنگ هم تشدید می شود و ادامه پیدا می کند برای مردم افغانستان به یک سؤال جدی تبدیل می شود و نیت ما را زیر سؤال می برد. در این راستا یک نکته را من از طرف جمهوری اسلامی افغانستان به اعضای هیئت که برای مذاکره رفتند یادآوری می کنم که هر موقع که طالبان آماده کاهش خشونت به طور قابل ملاحظه باشد، هیئت ما هم آمادگی رفتن به طرف آتش بس را دارد.

منبع: فرارو

به "عبدالله: بازگشت به امارت اسلامی قصه 20 سال پیش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبدالله: بازگشت به امارت اسلامی قصه 20 سال پیش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید