یک سیاره غول پیکر صورتی کشف شد

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، ستاره شناسان یک سیاره جدید غول پیکر کشف کردند که حدود 160 میلیون سال پیش تشکیل شده است و اکنون به رنگ صورتی می درخشد.

یک سیاره غول پیکر صورتی کشف شد

یک گروه بین المللی از ستاره شناسان با استفاده از داده های مادون قرمز از تلسکوپ سوبارو در هاوایی، از سیاره ای غول پیکر که در اطراف ستاره درخشان GJ 504 می چرخد، تصویربرداری نموده اند.

این سیاره غول پیکر که در فاصله 57 سال نوری از زمین قرار گرفته است به رنگ شکوفه گیلاس سیاه است؛ این دومین سیاره ای است که ستاره شناسان مستقیما متوجه رنگ آن شده اند؛ اولین سیاره ای که ستاره شناسان رنگ آن را مشاهده کردند HD 189733b بود.

این سیاره جدید که GJ 504b نامیده می گردد به اندازه سیاره مشتری است اما جرم آن چند برابر مشتری است و کم جرم ترین سیاره ای است که تا کنون اطراف ستاره ای همانند خورشید با استفاده از فناوری های تصویربرداری مستقیم کشف شده است.

به نظر می رسد که وجود سیاره هایی به اندازه مشتری در سراسر کهکشان راه شیری رایج باشد؛ ستاره شناسان همچنین تعدای از این سیاره ها را در خارج از منظومه شمسی ما کشف نموده اند.

اما موضوع غیرمعمول در خصوص این سیاره این است که GJ 504b در فاصله حدود 9 برابر مسافتی که مشتری که به دور خورشید می چرخد، به دور ستاره خود می چرخد و این موضوع ایده های نظری درباره چگونگی شکل گیری سیارات غول پیکر را به چالش می کشد. اگر این سیاره در منظومه شمسی ما قرار داشته باشد، در واقع دورتر از مدار نپتون خواهد بود. و این موضوع، مسئله ای برای ستاره شناسان است.

سیارات در جریان شکل گیری بسیار داغ هستند و برای مدتی پس از اینکه تمامی مواد اطراف خود را جمع کردند، همچنان داغ می مانند. بنابراین صدها میلیون سال طول می کشد تا سیارات در نهایت خنک شوند اما GJ 504b هنوز زمان زیادی را سپری ننموده است.

این سیاره حدود 160 میلیون سال پیش تشکیل شده بنابراین هنوز کاملا داغ است و درخشش گرمای آن در واقع همان چیزی است که رنگ صورتی این سیاره را ایجاد نموده است که ناسا آن را به رنگ شکوفه گیلاس سیاه تشبیه می نماید.

ناسا شرح می دهد که دمای این سیاره حدود 460 درجه فارنهایت (237 درجه سلسیوس) است. این سیاره به دور ستاره ای از نوع G0 که GJ 504 نام دارد و اندکی داغ تر از خورشید است، می چرخد. این ستاره را با چشم غیر مسلح می توان در صورت فلکی دوشیزه مشاهده کرد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "یک سیاره غول پیکر صورتی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سیاره غول پیکر صورتی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید