بازار فولاد توسط دولت و مجلس ساماندهی می گردد

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، تهران(پانا) - عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران گفت حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی سبب ساماندهی بازار فولاد خواهد شد و با روشنگری تصمیم گیران کشور در زمینه شرایط واحد های نوردکار، مواد اولیه زیادی با قیمت مناسب در بورس کالا عرضه خواهد شد.

بازار فولاد توسط دولت و مجلس ساماندهی می گردد

به گزارش روابط عمومی انجمن مزبور، مصطفی عبدالهی اضافه نمود: برپایه توافق وزارت صنعت با انجمن های مرتبط در حوزه فولاد، قیمت گذاری دستوری نبوده، بلکه موضوع تاکید بر افزایش عرضه مواد اولیه در بورس کالا و حل مشکل نورد کاران بوده و شایعاتی در این ارتباط پیرامون قیمت گذاری دستوری مطرح شده که موضوعیتی نداشته و برای ایجاد جو منفی در بازار فولاد است.

عضو هیات مدیره انجمن نورد کاران فولادی ایران افزود: براساس جلسات متعددی که با وزارت صنعت و همچنین اعضای کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی برگزار گردید، طرحی از سوی تصمیم گیران مصوب گردد که واحد های پایین دستی نظیر نورد کاران دیگر برای تامین مواد اولیه بوسیله بورس کالا مسئله ای نداشته باشند.

وی توضیح داد: افزایش حجم عرضه شمش و محصولات فولادی به زودی در بورس کالا مشاهده خواهد شد که پیامد کاهش قیمت فولاد در بازار بدنبال دارد و این موضوعی است که باعث مقاومت فولاد سازان در برابر تصمیم ها شده تا جایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت را متهم به قیمت گذاری دستوری می نمایند، اما در طرح وزارتخانه به هیچ عنوان قیمت گذاری دستوری مطرح نیست.

مصطفی عبدالهی تاکید نمود: انجمن نورد کاران فولادی ساماندهی هرچه سریعتر بازار فولاد و حذف مافیای قدرت و رانت خوراران را خواهان شده اند.

عضو هیات مدیره انجمن مزبور اضافه نمود: افزایش حجم عرضه شمش و سایر محصولات زنجیره فولاد بوسیله بورس کالاسبب واقعی شدن قیمت ها خواهد شد و فراوری نمایندگان صنایع پایین دستی از شرایط فعلی که برای تامین مواد اولیه در مضیقه قرار دارند، رهایی می یابند و این به منزله تداوم فراوری و حفظ اشتغال است.

براساس این گزارش، حجت الله فیروزی سخنگوی رییس کمیسیون صنعت مجلس شورای اسلامی نیز از اجرای طرحی با هماهنگی وزارت صنعت ، معدن و تجارت اطلاع داد که بر اساس آن قیمت فولاد کاهش پیدا نموده و هیچگونه عرضه فولاد در خارج از بورس کالا انجام نگردد.

به گفته وی، اجرای طرح مزبور سبب ریزش قیمت فولاد خواهد شد و بعضی به اشتباه این طرح را به سهام عدالت و بازار سرمایه گره زده بودند که هیچ ربطی به این موضوع ها ندارد و نمی گردد بعضی با دلالی سود ببرند و مردم بخواهند تاوان پس بدهند .

وی تاکید نمود: فراوری بیشتر از تقاضا است و برای مازاد عرضه باید برنامه ریزی گردد، اما اکنون عرضه به شکل اندک اندک انجام می گردد و باید باعرضه تمام محصولات در بورس کالا مانع گران فروشی شد و بر اساس این طرح فروش خارج از بورس قاچاق محسوب می گردد.

سال جاری پیش بینی شده میزان ظرفیت فولاد کشور به افزون بر 40 میلیون تن برسد و میزان فراوری هم حداقل به 30 میلیون تن خواهد رسید، ضمن اینکه انتظار می رود 30 درصد فراوری فولاد کشور به بازار های صادراتی انتقال یابد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "بازار فولاد توسط دولت و مجلس ساماندهی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار فولاد توسط دولت و مجلس ساماندهی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید