آیا چین کرونا را واقعا شکست داده است؟

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، آیا واقعا چین توانسته است کرونا را مهار کند، پرسشی که اکنون پاسخ بدان با تردیدهایی روبروست.

آیا چین کرونا را واقعا شکست داده است؟

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، دویچه وله در این خصوص می نویسد؛ روز چهارم آوریل (16 فروردین) روز گرامی داشت یاد درگذشتگان در چین است؛ این مراسم سال جاری در سایه اپیدمی ویروس کرونا واقع شده است که بر اثر آن هنوز ممنوعیت رفت و آمد و تجمع در بخش هایی از چین برقرار است.

با این همه اوضاع در چین رو به آرامش است و تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری کووید 19 مدام کاهش می یابد. در استان هوبئی، که نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در روزهای خاتمهی دسامبر در مرکز آن، شهر ووهان شناسایی شد، قرنطینه مرحله به مرحله رفع می شود.

سیاستمداران ارشد چین بیش از پیش حضور خود را بدون ماسک به نمایش می گذارند؛ گاهی در یک گردهمایی حزبی، گاهی در گفت وگو با سرمایه گذاران و کارآفرینان، و گاه در کنار یک دکه غذافروشی. پیام این حضور و بازتاب رسانه ای آن، بازگشت به شرایط عادی و فرارسیدن زمان به جریان انداختن چرخ اقتصاد است.

در مورد دست یافتن سریع به این هدف تردیدهای جدی وجود دارد. بزرگ ترین بانک سرمایه گذاری چین ابتدای همین هفته پیش بینی میزان رشد اقتصادی در سال جاری میلادی را به کمتر از نصف، به حدود دو نیم درصد کاهش داد.

کارشناسان و کارگزاران حکومت چین بر سر این مسئله اتفاق نظر دارند که رشد اقتصادی شش درصدی کم ترین حد برای تامین آرامش اجتماعی و حفاظت از فرصت های شغلی است.

به گفته وزارت خارجه چین، شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور در یک گفت وگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار افزایش فوری همکاری اقتصادی دوجانبه شده است. او خواستار احیای جریان انتقال کالا و تعریف زمینه های جدید همکاری میان آلمان و چین است.

در اقتصاد چین که همه موظف به تبعیت از مدل رشد مدنظر حکومت هستند، تمام استان ها تلاش می کنند دستورالعمل های حزب کمونیست مبنی بر احیای هر چه سریع تر فعالیت های تولیدی و کنار گذاشتن محدودیت های روزمره به خاطر مقابله با شیوع کرونا را اجرا کنند.

  • خطر وجود مبتلایان پنهان و بازگشت اپیدمی

با این همه تردید درباره سیاست های جدید رهبران چین بسیار زیاد است. منتقدان معتقدند بسیاری از شهروندان چینی به رغم عدم بروز علائم ابتلا به ویروس کرونا، یا خفیف بودن علائم آن از ابتلای خود آگاه نیستند و خاتمه دادن به قرنطینه گسترده می تواند با خطر شروع جدید موج گسترده ای از اپیدمی کرونا همراه باشد.

  • ترس از موج دوم کرونا | بسته شدن درهای 600 سینما در چین
  • شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا با منشاء داخلی در چین پس از سه روز | موج جدید در راه است؟
  • رئیس جمهور چین خواستار شروع یک جنگ جهانی شد

تازه ترین پژوهشی که نتیجه آن در نشریه Nature منتشر شده این نگرانی را تائید می کند. پژوهشگران دانشگاه شهر ووهان بر پایه یک مدل محاسبه به این نتیجه رسیده اند که تا 60 درصد از موارد ابتلا در این شهر تا خاتمه ماه فوریه شناسایی نشده بودند.

در عین حال یکی از این محققان به یک نشریه چینی گفته که این مدل محاسباتی مبنای ریاضی دارد و متکی بر بررسی های میدانی نیست. او همچنین گفته که ارقام این مدل محاسبه بسیار محافظه کارانه در نظر گرفته شده و به این ترتیب شیوع مجدد ویروس کرونا محتمل ارزیابی می شود.

شهر ووهان به عنوان کانون شیوع کرونا با 2500 قربانی بیشترین تلفات بیماری کووید 19 در چین را داشته است. در هفته گذشته فقط یک مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا در ووهان شناسایی شده است.

  • از سرگیری حمل و نقل عمومی در ووهان

از روز چهارشنبه، ششم فروردین و پس از گذشت حدود دو ماه از شناسایی نخستین موارد ابتلا به کرونا در ووهان و قرنطینه سرتاسری استان هوبئی، شبکه اتوبوسرانی شهری کار خود را از سر گرفت و قرار است از شنبه آینده نیز شش خط از هفت خط مترو کار خود را از سر بگیرند.

همچنین قرار است ورود قطارهای مسافربری به ووهان نیز دوباره مجاز شود. بسیاری از مسافران این قطارها کارگران شاغل در بنگاه های تولیدی شهر ووهان هستند که در شهرهای دیگر زندگی می کنند و پس از قرنطینه امکان حاضر شدن بر سر کار خود را نداشتند.

بسیاری از منتقدان چینی در داخل و خارج از کشور در شبکه های اجتماعی از تصمیم دولت برای عادی سازی اوضاع در چین به شدت انتقاد می کنند و معتقدند ادعای به صفر رسیدن تعداد مبتلایان جدید دروغی است برای توجیه برنامه های حکومت و به حرکت درآوردن چرخ تولید و افزایش رشد اقتصادی.

  • معضل چین، رکود اقتصادی در غرب

اقتصاد چین که به صادرات وابسته است در حال حاضر برای بازگشت به شرایط سابق با مشکل مهم تری هم روبرو است و آن کاهش فعالیت تولیدی در کشورهای مهم صنعتی جهان، از جمله ایالات متحده و کشورهای مهم اروپایی است.

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار کشورها منتشر می کند تا ظهر جمعه، هشتم فروردین شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایالات متحده از مرز 86 هزار نفر فراتر رفته که حدود چهار هزار مبتلا بیش از چین است.

موارد جدید ابتلا در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، آلمان، بریتانیا و فرانسه نیز به شدت در حال افزایش است. در ایتالیا تا ظهر جمعه حدود 80 هزار و 600 مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شده اند. تعداد قربانیان در ایتالیا بیش از هشت هزار نفر و فراتر از دو و نیم برابر درگذشتگان بر اثر بیماری کووید 19 در استان هوبئی ثبت شده است.

تا روز جمعه تعداد قربانیان در اسپانیا نیز به بیش از چهار هزار و 800 نفر رسیده است. در چنین شرایطی مهم ترین کشورهای صنعتی غرب بر اثر شیوع ویروس کرونا با کاهش شدید فعالیت های تولیدی و اقتصادی درگیر هستند و در صورت رونق تولید در چین نیز نمی توانند مانند سابق با این کشور همکاری کنند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آیا چین کرونا را واقعا شکست داده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا چین کرونا را واقعا شکست داده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید