ارزان ترین روز برای خرید وام مسکن

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، خبرنگاران : در هفته اول آبان ماه هزینه وام مسکن دارای نوسانات معدودی بود. براین اساس نرخ سود درنهایت به رقمی کمتر از 23 درصد رسید و هزینه وام مسکن در آخرین روز هفته اخیر به حداقل خود دست یافت.

ارزان ترین روز برای خرید وام مسکن

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان قیمت اوراق برای دریافت وام مسکن از 92 هزار و 840 تومان پس از فراز و فرود های هفتگی خود به 89 هزار و 670 تومان نزول یافت. این فرایند قیمت اوراق سبب شد تا نرخ سود وام مسکن نیز طی نوسانات هفتگی خاتمه زیر نرخ 23 درصد قرار بگیرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. این اوراق جهت میانبر برای دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری و دوره انتظار است.

فرایند هفتگی هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته قیمت متوسط هر ورق 92 هزار و 840 تومان به دست آمده بود که نهایتا در سرانجام این رقم به 89 هزار و 670 تومان رسید. اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام نموده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از حدودا 26 میلیون تومان به 25 میلیون و 108 هزار تومان رسید. این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 44 میلیون و 560 هزار تومان محاسبه شده بود که در سرانجام با افتی بیش از یک میلیون تومان 43 میلیون و 44 هزار تومان برآورد شد.

در هفته جاری پر هزینه ترین روز برای تهیه وام مسکن روز سه شنبه بود و ارزان ترین روز در مقایسه با سایر روزهای هفته روز چهارشنبه بود.

فرایند نرخ سود موثر در هفته اول آبان

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل می گردد در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در این صورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد اضافه نمود.

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها از 23.23 درصد به 22.98 درصد و برای متاهلین از 23.06 درصد به 22.82 درصد کاهش یافت.

در این میان بالاترین سود نیز به روز سه شنبه 6 آبان تعلق گرفت که برای مجردین 23.4 درصد و برای متاهلین 23.2 درصد محاسبه شد.

فرایند هفتگی هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در ابتدا 186 میلیون و 104 هزار تومان بود و در سرانجام 185 میلیون و 217 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 344 میلیون و 490 هزار تومان به 342 میلیون و 968 هزارتومان رسید.

مقایسه آمار روزانه اوراق تسه در این هفته نشان می دهد به مانند نرخ سود متاهلینی که در روز 6 آبان اقدام به اخذ وام مسکن نموده بودند در نهایت تقریبا یک میلیون تومان بیشتر از متقاضیان وام مسکن در سایر روزهای هفته گذشته هزینه وام مسکن را پرداخت می نمایند. این رقم برای مجردین نیز در این روز با اختلافی تقریبا بالاترین هزینه در هفته گذشته به حساب می آید.این در حالیست که کمترین هزینه برای وام مسکن در هفته گذشته به متقاضیان (مجردین و متاهلین) روز چهارشنبه 7 آبان ماه تعلق می گیرد.

منبع: اقتصادنیوز

به "ارزان ترین روز برای خرید وام مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزان ترین روز برای خرید وام مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید