بلاتکلیفی ویزای توریستی ایران، گردشگران خارجی چه زمانی بازمی گردند؟

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، از زمان شیوع ویروس کرونا صدور ویزای توریستی ایران متوقف شده است، اما بیماران، تجار و اتباع خارجی که قصد سفر غیرتوریستی دارند، همچنان می توانند وارد ایران شوند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در میانه زمستان 99 اظهار داشت که تاییدیه ازسرگیری ورود محدود گردشگران خارجی را از کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا گرفته و فقط مصوبه آن باقی مانده است. پیش بینی ها بر این بود که صدور ویزای توریستی ایران نهایت تا اواخر سال 99 از سر گرفته گردد، اما با شناسایی ویروس جهش یافته در برخی کشورها، از جمله انگلیس و عراق و توقف برخی پروازهای بین المللی، این طرح بایکوت شد.

بلاتکلیفی ویزای توریستی ایران، گردشگران خارجی چه زمانی بازمی گردند؟

اینک ابراهیم پورفرج ـ رییس جامعه تورگردانان ایران ـ از مذاکرات تازه ای با وزارت امور خارجه به ایسنا اطلاع داد و گفت: در جلسه ای با آقای سجادی - معاون کنسولی وزیر خارجه - قرار شد ما یک سری اطلاعات و طرحی را برای صدور ویزا ارائه دهیم تا همان طور که ویزای ایران برای توریستان سلامت صادر می گردد، موضوع سفر سایر توریستان به ایران نیز در ستاد کرونا به وسیله وزارت خارجه پیگیری و شرایط آن تسهیل گردد.

او به این سوال که آیا گروه های توریست، با وجود اعلام شرایط پرخطر در بیشتر مناطق ایران، همچنان متقاضی سفر به ایران هستند، پاسخ داد: افرادی که واکسن کرونا تزریق نموده اند و یا کشورشان به لحاظ ویروس کرونا ایمن تر محسوب می گردد و یا توریستان طبیعت گرد، از جمله گروه هایی هستند که درحال حاضر شرایط سفر به ایران را دارند و اتفاقا متقاضی هم هستند. به هر حال کشور ما در جاده ابریشم واقع شده و توریستانی که با خودرو و یا هر نوع وسایل نقلیه شخصی دیگری سفر می نمایند، همچنان مایل اند از این جهت عبور نمایند. بنابراین قرار شد در قالب طرحی که به وزارت امور خارجه ارائه می دهیم، همه جوانب و چگونگی سفر گروه هایی از توریستان خارجی را آنالیز و معین کنیم.

رییس جامعه تورگردانان ایران درباره پیش بینی هایی که برای شروع ورود توریست خارجی به ایران وجود دارد، با توجه به گذشت بیش از یک سال از توقف صدور ویزای توریستی، گفت: درحال حاضر نمی توان پیش بینی یا تخمین زمانی داشت. حتی نمی دانیم اگر وزارت امور خارجه طرح ما را بپذیرد و ستاد ملی کرونا تایید کند، حتما در موعد مقرر ویزا صادر می گردد. اصلا نمی دانیم به آژانس ها و توریستان متقاضی چه پاسخی بدهیم، درحالی که بیشتر کشورها دست کم یک برنامه پیش بینی شده برای ازسرگیری سفر توریستان خارجی دارند.

او با انتقاد از برخی سیاست های وزارت بهداشت و طرح این گله به وسیله نامه با رییس جمهور و ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: دلیل این حجم از اظهارات و تبلیغات منفی که علیه ایران می گردد و هجمه ای که به صنعت توریستی وارد شده، چیست!؟ انگار برخی آقایان بدشان نمی آید مدام خبر سیاه از ایران بدهند.

پورفرج اضافه کرد: سفرهایی که در نوروز اجرا شده است با صنعت توریستی ارتباطی ندارد. آژانس هایی که تور اجرا می کردند یک سال است بیکار شده اند و نیروهای متخصص شان را یا تعدیل نموده و یا کامل از دست داده اند. ظرفیت بیش از نصف هتل ها خالی مانده است. راننده ها و راهنمایان توریستی بیکار شده اند و ما (تورگردان ها) از آبان 98 تعطیل شده ایم؛ حال چرا شرایط کنونی کشور به نام صنعت توریستی تمام شده است!؟

او ادامه داد: برای توریستان خارجی ایمن بودن مقصد اهمیت زیادی دارد، آن ها سوال می پرسند چند درصد از مردم واکسن زده اند، اصلا برنامه واکسیناسیون در آن کشور شروع شده است، آیا راهنما و راننده تور واکسن کرونا را کامل تزریق نموده اند. با توجه به پرسش هایی که مطرح می گردد و اخباری که ما منتشر می کنیم، درحال حاضر ایران نه تنها مقصدی ناایمن معرفی شده، بلکه اخبار آن بسیار منفی و نگران نماینده است. درحال حاضر گروه هایی به ویژه از توریستان طبیعت گرد متقاضی سفر به ایران هستند، چون آن ها معمولا در فضای باز حضور دارند، کمتر وارد شهرها می شوند و با وسایل نقلیه شخصی یا کوچک سفر می نمایند، اما با این شیوه از اظهارات برخی مسؤولان، این بار خودمان ایران را به عنوان مقصد ناایمن معرفی نموده ایم.

رییس جامعه تورگردانان ایران تاکید نمود: مسؤولان باید کوشش نمایند راه درمان را سریع تر به ایران برسانند. اگر برای دریافت راه درمان از کشورهای غربی مساله داریم، چرا از کشورهای دوست مثل روسیه و چین، آن را دریافت نمی کنیم؟ درحالی که همین کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای عربی سراغ واکسن های همین کشورها رفته اند.

پورفرج گفت: ما تابع نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم، اما آن ها بگویند برنامه مردمی که یک سال است بدون راه چاره زندگی نموده و خسته شده اند و مدام دستور تعطیلی کسب و کارشان را گرفته اند و از طرفی هم، مشکل معیشت دارند، چیست؟ راه چاره این ستاد برای ادامه زندگی مردم چیست؟ بسیاری از شرکت های توریستی از آبان ماه 98 تعطیل شده اند، حتی شرکت های عظیم که تا الان دوام آورده بوده اند، دیگر توان ادامه دادن ندارند. توریستی حتی مثل سایر مشاغل نیست، چون هر هزینه ای که برای جذب توریست خارجی نموده بودیم از بین رفته است، چراکه علاوه بر کرونا با مشکل تحریم و انتقال ارز به کشور هم روبرو ایم. از طرفی، برخی از شرکت های خارجی که با آن ها کار می کردیم در این دوران ورشکسته شده اند و امکان پرداخت هزینه ها را ندارند. با این شرایط و بدون هیچ راه چارهی، صنعت توریستی نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.

منبع: گردشبان

به "بلاتکلیفی ویزای توریستی ایران، گردشگران خارجی چه زمانی بازمی گردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی ویزای توریستی ایران، گردشگران خارجی چه زمانی بازمی گردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید