تلاش برای خلع سلاح حشد شعبی در عراق؛ پروژه تخریب کلید خورد

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: طی روزهای اخیر سلسله حوادث و رویدادهای امنیتی مشکوکی در برخی نقاط عراق به وقوع پیوسته است. در یکی از این حوادث بود که افراد ناشناس به منطقه فرحاتیه واقع در استان صلاح الدین یورش برده و 12 تَن از شهروندان عراقی را ربودند. افراد ناشناس پس از ربایش شهروندان عراقی آن ها را به مکانی نامعلوم منتقل کردند تا جنایت هولناکی را رقم بزنند.

تلاش برای خلع سلاح حشد شعبی در عراق؛ پروژه تخریب کلید خورد

پس از مدتی، نیروهای امنیتی عراق از پیدا شدن اجساد 8 غیرنظامی در منطقه ای در استان صلاح الدین خبر دادند. پس از تحقیقات فراوان مشخص شد که اجساد مذکور متعلق به ربوده شدگان منطقه فرحاتیه بوده است. اما این پایان ماجراء نبود، چراکه چندی پیش نیز جنایت جدیدی در یکی دیگر از استان های عراق به وقوع پیوست.

ماجراء از این قرار بود که افراد مسلح ناشناس به منطقه مقدادیه در استان دیالی یورش بردند و شیخ علی فضاله الکعبی، از شیوخ عشایر این منطقه را ربودند. آنها پس از ربایش شیخ الکعبی وی را به قتل رساندند و سپس بدنش را بمبگذاری کردند. بمب های کارگذاشته شده در بدن شیخ الکعبی در هنگام تدفین پیکرش موجب شهادت فرزند و 3 نوه اش شد.

این حوادث و رویدادهایِ امنیتی مشکوک و البته سریالی در عراق موجب شد تا برخی طرف های داخلی دست به بهره برداری های سیاسی از آن بزنند. در این میان، برخی در مواضعی مغرضانه انگشت اتهام را به سمت نیروهای حشد شعبی نشانه رفتند و مدعی شدند که اعضای این گروه مقاومتی عامل اصلی و اساسی حوادث امنیتی فرحاتیه و مقدادیه بوده اند. این در حالی است که رهبران ارشد حشد شعبی در صفِ اولین کسانی که به محکومیت حوادث مذکور پرداختند، قرار داشته اند.

در همین ارتباط، کتائب حزب الله عراق گفت که عاملان حوادث فرحاتیه هرچه سریع تر باید شناسایی و مجازات شوند. در همین حال، شیخ قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز صراحتاً تأکید کرد که اقدامات اخیر کار تروریست های تکفیری داعش بوده است و حشد شعبی از هیچ تلاشی برای شناسایی عاملان اصلی دریغ نمی کند. از همین روی، پر واضح است که هدف اصلی اتخاذ مواضع علیه حشد شعبی به دنبال حوادث امنیتی اخیر در عراق، بهره برداری سیاسی از این حوادث بوده است.

اتهام زنندگان به حشد شعبی در واقع پروژه تخریب علیه این گروه مقاومتی را در دستور کار خود قرار داده اند و از رهگذر این پروژه شوم به دنبال تحقق یک هدف اساسی هستند و آن چیزی جز خلع سلاح حشد شعبی نیست. کسانی که اقدام به اتهام زنی به حشد شعبی می کنند در واقع در صدد هستند تا از این رهگذر اینگونه القا کنند که سلاح حشد شعبی علیه ملت است و باید از آن سلب شود. این در حالی است که این سلاح تا به امروز تنها اشغالگران آمریکایی و تروریست های داعشی را هدف قرار گرفته و ارمغان آور امنیت برای مردم عراق بوده است.

هدف دیگری که اتهام زنندگان علیه حشد شعبی دنبال می کنند، مخدوش ساختن چهره این گروه مقاومتی در نزد افکار عمومی داخلی است. واقعیت آن است که همگان به خوبی می دانند که حشد شعبی به دلیل نقش آفرینی بی بدیل در آزادسازی خاک عراق از اشغال داعش از محبوبیت فراوانی در نزد مردم برخوردار است؛ به ویژه اینکه این گروه مورد حمایت مرجعیت عالیقدر عراق نیز هست. از همین روی، اتهام زنی ها به حشد شعبی با هدف مخدوش ساختن چهره آن در نزد مردم عراق صورت می پذیرد. عاملان این اتهام زنی ها با اقدامات خود پایگاه اجتماعی حشد شعبی را هدف قرار داده اند.

افزون بر آنچه که گفته شد، نباید از نقش ایالات متحده آمریکا در سلسله حوادث جنایتکارانه اخیر در عراق غافل شد. آمریکایی ها در حال حاضر برای خروج از خاک عراق به شدت تحت فشار مردم و گروه های مقاومت این کشور قرار دارند و طبیعی است که برای خروج از این فشار به هر حربه ای متوسل شوند. بنابراین، یکی از محتمل ترین سناریوها در خصوص حوادث جنایتکارانه اخیر این است که واشنگتن عامل اصلی و اساسی این حوادث بوده است.

در واقع، اینگونه به نظر می رسد که آمریکایی ها با اجیر کردن مزدوران خود جنایت های اخیر در عراق را رقم زده اند تا اوضاع امنیتی در این کشور را وخیم جلوه داده و بهانه کافی برای بقای بیشتر در عراق را داشته باشند. تجربه ثابت کرده است که هرگاه سخن جدی از لزوم خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق به میان آمده است، اوضاع امنیتی در این کشور به شدت رو به وخامت نهاده است. بنابراین، بسیار سخت است که تصور شود ایالات متحده آمریکا در حوادث اخیر عراق دست نداشته است.

نکته قابل تأمل دیگری که در خصوص حوادث اخیر وجود دارد این است که این حوادث عمدتاً در استان های سنی نشین که البته حشد شعبی بیشترین حضور را در آنها دارد، به وقوع پیوسته است. بنابراین، این طور به نظر می رسد که پروژه جدیدی نیز برای بیرون راندن حشد شعبی از مناطق تحت کنترل خود کلید خورده است؛ پروژه ای که در نهایت به نتیجه نخواهد رسید. کما اینکه پیشتر نیز شیخ قیس الخزعلی و دیگر رهبران حشد شعبی گفتند که این گروه مقاومتی به هیچ وجه مناطق تحت سیطره خود را واگذار نخواهد کرد.

در نهایت، ناگفته پیداست که هسته های پنهان داعش با سلسله حمایت های خارجی به ویژه از سوی ایالات متحده آمریکا به شدت در عراق فعال شده اند و با حمایت های نظامی و تسلیحاتی از خارج و حمایت های سیاسی از داخل، پروژه تخریب حشد شعبی را کلید زده اند که مهمترین و برجسته ترین هدف این پروژه خلع سلاح مقاومت عراق است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تلاش برای خلع سلاح حشد شعبی در عراق؛ پروژه تخریب کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش برای خلع سلاح حشد شعبی در عراق؛ پروژه تخریب کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید