هشدار نسبت به تکمیل ظرفیت بیمارستان های پذیرش کننده کرونا

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه با اوج بیماری کرونا در بسیاری از مناطق کشور روبرو هستیم، گفت: در شرایط کنونی باید مسئولین، دولت، مجلس و هر ارگان و سازمانی که مسئولیتی در این رابطه دارد، برای مهار و کنترل بیماری واکنش سریع داشته باشد.

هشدار نسبت به تکمیل ظرفیت بیمارستان های پذیرش کننده کرونا

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان از ایسنا، دکتر پیغام طبرسی با هشدار جدی نسبت به شرایط بحرانی بیمارستان ها و با بیان اینکه بسیاری از بیمارستان های پذیرش نماینده بیماران کرونایی تکمیل شده است، گفت: در صورتیکه بحران ایجاد شده کنترل و مدیریت نگردد، از همه جهات ضربه خواهیم خورد و اولین جایی که دچار صدمه می گردد سلامت مردم است. متاسفانه در حال حاضر تعداد بالایی از مردم در بیمارستان بستری هستند و خیلی ها در لیست انتظار برای بستری به سر می برند، شرایطی که شایسته کشور ما نیست.

وی با بیان اینکه بارها بر اهمیت مسئله کرونا و رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها برای پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری تاکید شده و دیگر مطلبی در این رابطه باقی نمانده، گفت: با توجه به وقوع اوج بحران کرونا که در حال حاضر حداقل در تهران با آن روبرو هستیم، باید اقدامات و مداخلات جدی برای مدیریت شرایط اعمال گردد.

افرادی که توصیه ها را رعایت نکردند در بحران کنونی مسئولند

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: همانگونه که مشاهده می گردد و آمارها نیز نشان می دهد با اوج بیماری کرونا در بسیاری از مناطق کشور و طبق اعلام وزارت بهداشت در 14 استان روبرو هستیم که تهران نیز جزو آن هاست. البته این شرایط قابل پیش بینی بود و خود بنده از 5 خرداد مکرراً هشدار دادم که مسافرت های بی رویه و شرکت در مراسمات و تجمعات منجر می گردد که کرونا از کنترل ایجاد شده، خارج گردد و متاسفانه این رخ داد و همه کسانی که این توصیه ها را جدی نگرفته و رعایت نکردند، امروز باید خود را مسئول بدانند.

این متخصص عفونی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی باید مسئولین و هر ارگان و سازمان و فردی که مسئولیتی در این کشور دارد از حالت منفعلانه خارج گردد، اظهار کرد: در حال حاضر متاسفانه سیستم در مقابل این اتفاقات منفعل بوده و واکنش سریع نداریم. همین مسئله باعث بروز بحران کنونی شده، به گونه ای که حداقل در شهر تهران تخت خالی برای بستری بیمار کرونایی وجود ندارد و همین الان بیماران زیادی در نوبت بستری در بیمارستان هستند، شرایطی که شایسته ما نیست.

نکات ضروری برای کنترل و مدیریت بحران کرونا

طبرسی با ذکر نکاتی جدی برای کنترل و مدیریت و رهایی از بحران ایجاد شده، عنوان نمود: اولین قدم لغو کلیه تجمعات و تعطیلی هر مساله ای است که باعث تجمع افراد می گردد، پاساژها، مراکز خرید، رستوران ها، کنسرت، سینما و هر چیز دیگری که باعث تجمعات می گردد باید هرچه سریعتر لغو گردد.

برگزاری حضوری کنکور منجر به انتقال شدید بیماری می گردد

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با انتقاد از شرایط برگزاری امتحانات و بخصوص کنکور سراسری، گفت: به عنوان نمونه با برگزاری حضوری کنکور تجمعات چند صدهزار نفری ایجاد می گردد که این مسئله باعث انتقال شدید بیماری خواهد شد که بسیار خطرناک خواهد بود.

وی رعایت فاصله فیزیکی در وسایل نقلیه عمومی را مساله مهم بعدی عنوان نمود و گفت: باید تمهیدات جدی برای رعایت فاصله گذاری در وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس اندیشیده و اجرا گردد.

دکتر طبرسی دورکاری کارمندان را نکته سوم دانست و ادامه داد: نباید در ادارات تجمع ایجاد گردد، بسیاری از مبتلایان کنونی کارمندان هستند، چراکه در یک محیط فردی بیمار شده و سایرین را مبتلا می نماید.

وی مساله بعدی را ممنوعیت مسافرت های بین استانی و کنترل شدید آن عنوان نمود و گفت: در حال حاضر افراد به راحتی و بدون کنترل از یک منطقه به منطقه دیگر مسافرت نموده و باعث انتقال بیماری می شوند. این مساله به خصوص در مسافرت های هوایی بسیار با اهمیت است، چراکه در حال حاضر تعداد زیادی بیمار از شهر خود به سایر مناطق مسافرت می نمایند و مسافران زیادی را در هواپیما و راستا مبتلا می نمایند، متاسفانه نکات کنترلی و بهداشتی در این رابطه رعایت نمی گردد، در حالیکه در این شرایط باید به دیگران هم فکر کنیم و تنها به فکر خود و اطرافیان خود نباشیم. چراکه در این فرایند انتقال ممکن است بیماری به فردی منتقل گردد که کارش به آی سی یو و شرایط خطرناک کشیده گردد و مطمئنا هیچ کس راضی نیست که باعث صدمه دیگران گردد، ولی ناخواسته و ندانسته با این شرایط ممکن است این مساله اتفاق بیافتد.

با متخلفان کرونا قانونا برخورد گردد

این عضو هیات علمی دانشگاه خطاب به شرکت های هواپیمایی، خواهان شد: شرکت های هواپیمایی حتما این مسئله را رعایت نمایند و از ورود بیماران به هواپیما جدا جلوگیری نمایند. این قضیه نیازمند یک چک و نظارت جدی است. همچنین در این رابطه باید قانونی وجود داشته باشد که با متخلفین به صورت جدی برخورد گردد، به عبارت دیگر باید افراد بیمار به وسیله کد ملی رهگیری شده و از ورود آنان به هواپیما جلوگیری شده و با آنها به شدت برخورد گردد؛ چراکه در صورت سوار شدن افراد زیادی را در معرض آلودگی قرار می دهند.

طبرسی که در یک پیغام ویدیویی صحبت می کرد، با تاکید بر اینکه همین بی توجهی ها باعث شرایط کنونی شده است، گفت: باید قوانینی تدوین گردد تا با افرادی که در اماکن عمومی اصول بهداشتی را رعایت ننموده و از ماسک استفاده نمی نمایند به شدت برخورد گردد؛ چراکه در حال حاضر سلامت جامعه به شدت در معرض خطر قرار گرفته است و اگر این کنترل ها رعایت نشده و آمار ابتلا کم نگردد از همه جهات ضربه خواهیم خورد و اولین جایی که دچار صدمه می گردد سلامت مردم است. متاسفانه در حال حاضر تعداد بالایی از مردم در بیمارستان بستری هستند و خیلی ها در لیست انتظار برای بستری به سر می برند، شرایطی که شایسته کشور ما نیست.

منبع: جام جم آنلاین

به "هشدار نسبت به تکمیل ظرفیت بیمارستان های پذیرش کننده کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به تکمیل ظرفیت بیمارستان های پذیرش کننده کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید