جهش 4 درصدی قیمت نفت بدنبال عدم تغییر تولید اوپک پلاس

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، قیمت نفت روز پنج شنبه پس از این که اوپک و متحدانش با عدم تغییر سطح تولید در آوریل موافقت کردند، بیش از چهار درصد صعود کرد و به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسید.

جهش 4 درصدی قیمت نفت بدنبال عدم تغییر تولید اوپک پلاس

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، بهای معاملات نفت برنت دو دلار و 67 سنت معادل 4.2 درصد افزایش یافت و در 66 دلار و 74 سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که پیشتر تا مرز 67 دلار و 75 سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ژانویه سال 2020 بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دو دلار و 55 سنت معادل 4.2 درصد افزایش یافت و در 63 دلار و 83 سنت در هر بشکه بسته شد در حالی که پیشتر تا مرز 63 دلار و 83 سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر بود.

بارت میلک، مدیر استراتژی کالا در شرکت تی دی سکیوریتیز اظهار کرد: اوپک با تمدید محدودیت عرضه فعلی، همه ما را غافلگیر کرد. پیامی که اوپک به بازار ارسال کرد این است که ما می خواهیم قیمت نفت بالاتر رود و در کاهش مازاد ذخایر جهانی که سال گذشته پس از شیوع پاندمی ویروس کرونا ایجاد شد، کاملا پیروز خواهند بود.

برخی از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که وزیران نفت اوپک پلاس در نشست روز پنج شنبه با افزایش تولید به میزان 500 هزار بشکه در روز در آوریل موافقت خواهند کرد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی تایید کرد که این کشور به کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز ادامه خواهد داد.

بیورنار تونهاگن، مدیر بازارهای نفت شرکت ریستاد انرژی در یادداشتی با اشاره به موافقت اوپک پلاس با افزایش ملایم تولید روسیه و قزاقستان، گفت: علاوه بر روسیه، بزرگترین برنده تمدید محدودیت عرضه اوپک پلاس، آمریکا است. در چنین سطح قیمتی که اکنون با خبر تمدید محدودیت عرضه تقویت شده است، تولید آمریکا حتی در پروژه های پرهزینه، می تواند به راحتی افزایش پیدا کند.

در آمریکا با وجود افزایش بیش از 21 میلیون بشکه ای ذخایر نفت در هفته گذشته، ذخایر بنزین بیشترین میزان کاهش را در 30 سال گذشته داشت زیرا ظرفیت پالایش تحت تاثیر یخبندان تگزاس کاهش داشت.

در این بین، در گزارشی که از سوی بانک فدرال رزرو دالاس منتشر شد، پیش بینی شد تغییرات احتمالی در لیزینگ و مجوزهای نفت در زمینهای فدرال ممکن است تولید نفت در منطقه پرمیان باسین را کاهش دهد. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا اواخر ژانویه فرمانی را امضا کرد که به موجب آن، لیزینگ جدید برای حفاری در زمینها و آبهای فدرال که حدود یک چهارم از تولید نفت و گاز آمریکا را تشکیل می دهند، متوقف شود. تگزاس در 41 درصد از تولید نفت و 25 درصد از تولید گاز طبیعی آمریکا سهم دارد و نیومکزیکو بزرگترین بهره را از درآمدهای مربوط به حفاری در زمینهای فدرال برده است.

بر اساس گزارش رویترز، عامل دیگری که از افزایش قیمتها پشتیبانی کرد، اصابت یک موشک به تاسیسات آرامکوی سعودی در جده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جهش 4 درصدی قیمت نفت بدنبال عدم تغییر تولید اوپک پلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش 4 درصدی قیمت نفت بدنبال عدم تغییر تولید اوپک پلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید