قطعاتی برای پیانو ساخته شیدا قره چه داغی منتشر شد

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان شیدا قره چه داغی به دلیل علاقه و تشویق خانواده اش به موسیقی ـ به ویژه موسیقی کلاسیک ـ به موسیقی علاقه مند شد و موسیقی را نزد مربیانی که بیشتر آن ها غیرایرانی و عمدتا روس یا از ارامنه بودند، به صورت خصوصی شروع کرد و با آن ها گام های نخست برای شناخت موسیقی و باله را برداشت.

قطعاتی برای پیانو ساخته شیدا قره چه داغی منتشر شد

دوران دبستان را در تهران و در مدرسه ژاندارک گذراند و پس از انتها تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال 1338 تصمیم گرفت برای تحصیلات عالیه موسیقی بخواند. در آن موقع وین پایتخت اتریش، بهترین محل برای یادگیری و تحصیل موسیقی در اروپا و شاید دنیا بود. به همین خاطر به وین رفت و تحصیلات خود را در رشته پیانو و آنونگ سازی در آموزشگاه موسیقی وین به انتها برد. او در سال 1348ش به تهران بازگشت و بلافاصله به عنوان مدرس پیانو در هنرستان عالی موسیقی مشغول به کار شد.

شیدا قره چه داغی در این دوره یکی از فعال ترین آهنگ سازان موسیقی فیلم بود و برای نزدیک به 40 فیلم کوتاه و بلند داستانی و مستند، موسیقی متن ساخت، از جمله فیلم های رگبار و کلاغ ساخته بهرام بیضایی، شطرنج باد ساخته محمدرضا اصلانی، سریال دایی جان ناپلئون اثر ناصر تقوایی (انتخاب موسیقی) و غارتگران ساخته محمد متوسلانی و نیز سریال بازیخونه که برای بچه ها ساخته شده بود. وی هم زمان تعدادی قطعه مجلسی نوشت که یکی از آن ها به نام چهارگاه (برای کلارینت و پیانو) بارها در ایران و کشورهای دیگر اجرا شد.

اما مهم ترین بخش فعالیتش در کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان با راه اندازی بخش آموزش موسیقی کانون بود. او به تعداد زیادی مربی موسیقی، متد ویژه آموزش موسیقی اُرف را آموزش داد به طوری که آن ها نیز در کتابخانه های کانون در بیشتر شهرهای ایران، کار آموزش موسیقی به بچه ها و نوجوانان را براساس این متد پی گرفتند. وی همچنین به مدت پنج سال از اساتید دانشگاه فارابی بود و در برنامه ریزی برای این دانشگاه شرکت داشت.

قره چی داغی پس از مهاجرت به خارج از ایران در سال 1368 روی ترجمه انگلیسی منظومه پریا اثر احمد شاملو یک اپرا ـ باله به نام پریا ساخت. اثر دیگر شیدا قره چه داغی آلبوم موسیقی دیالوگ برای پیانو و چند ساز دیگر است که وی خود نوازنده پیانو در این آلبوم بوده و این آلبوم چندین اجرای صحنه ای از جمله در مونترال کانادا داشته است.

کتاب پنجره ای رو به باغ که به تازگی منتشر شده قطعات کوتاهی برای پیانوست که از سوی انتشارات هنر موسیقی در ایران منتشر شده و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. این مجموعه مانند دیگر آثار قره چه داغی با تکنیک و علم موسیقی کلاسیک اروپایی و تأثیر موسیقی ایران ساخته شده اند و به عبارت دیگر پلی هستند میان موسیقی شرق و غرب.

این اثر در 500نسخه و با قیمت 30 هزارتومان منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "قطعاتی برای پیانو ساخته شیدا قره چه داغی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعاتی برای پیانو ساخته شیدا قره چه داغی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید