چامسکی: نظام سرمایه داری مقصر مرگ آمریکایی ها است

به گزارش وبلاگ بازسازی ساختمان، اندیشمند و نظریه پرداز آمریکایی نظام سرمایه داری را مقصر مرگ آمریکایی ها پس از شیوع کرونها در این کشور دانسته است.

چامسکی: نظام سرمایه داری مقصر مرگ آمریکایی ها است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بازسازی ساختمان، نوام چامسکی، اندیشمند مشهور آمریکایی که از او به عنوان پدر زبان شناسی مدرن یاد می شود در مصاحبه ای که روز جمعه منتشر شده نظام سرمایه داری را مقصر قرار دریافت آمریکا در صدر کشورهای دارای بیشترین تلفات ناشی از کرونا دانسته است.

خبرنگار پایگاه تروث آوت از چامسکی پرسیده است: اغلب به ما گفته می شود ایالات متحده قوی ترین کشور در جهان است. به ما همیشه وعده هایی از غذای استثناگرایی آمریکایی خورانده می شود. با وجود این، در سطح جهان بیشترین شمار مرگ و میرهای ناشی از کووید-19 متعلق به کشور ما است. به صورت سیستماتیک ناآماده بودیم. این ناهمگونی را چطور توضیح می دهید و ترامپ چه نقشی در آنها داشته است.

نوام چامسکی تصریح کرده که ناآمادگی آمریکا از سه عامل اساسی نشأت گرفته است: منطق سرمایه داری، دکترین نئولیبرال و ماهیت رهبری سیاسی.

چامسکی درباره نقش نظام سرمایه داری اینطور توضیح داده است: بعد از مهار بیماری همه گیر سارس در سال 2003 دانشمندان به خوبی آگاه بودند که احتمال وقوع یک بیماری همه گیر دیگر وجود دارد و یک ویروس کرونا ممکن است عامل آن باشد. آنها می دانستند که برای آمادگی جهت مقابله با آن چه اقداماتی باید انجام می دادند. اما دانش کافی نیست. کسی باید از این دانش استفاده کند.

چامسکی اضافه کرد: گزینه ارجح برای استفاده از این دانش شرکت های داروسازی هستند که از تمامی منابع مورد نیاز و سودهای هنگفت برای این کار برخوردار هستند. اما سرمایه داری مانع می شود. در آماده شدن برای یک فاجعه آینده سودی وجود ندارد و همان طور که میلتون فریدمن اقتصاددان 40 سال پیش گفت تنها مسئولیت شرکت ها افزایش ارزش سهم (و ثروت مدیر شرکت) است. سال 2017 شرکت های اصلی داروسازی طرح اتحادیه اروپا برای سرعت بخشیدن به تحقیقات بر روی عوامل بیماری زا از جمله کرونا ویروس را رد کردند.

فرایند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید19 در ایالات متحده همچنان ادامه دارد و این در حالی است که بخش گسترده ای از افکار عمومی و همچنین سیاسیون آمریکا واکنش دیرهنگام کاخ سفید به شیوع این بیماری را عامل آن می دانند.

برآوردهای وبگاه آماری وُرلداُمتر نشان می دهد طی بیست وچهار ساعت گذشته از تمام ایالت های آمریکا به صورت مجموع، 22268 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده است.

بر این اساس، طی یک روز گذشته نیز 1031 آمریکایی بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

بدین ترتیب، شمار کل مبتلایان به ویروس کووید19 در آمریکا به 1،924،051 نفر و تعداد قربانیان بر اثر این بیماری به 110،173 تن افزایش یافت.

پیش از این دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز گزارش داده بود که بر اساس برآوردهای خود، شمار مبتلایان قطعی به این بیماری در سراسر جهان از 6 میلیون و 700 هزار نفر عبور کرده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "چامسکی: نظام سرمایه داری مقصر مرگ آمریکایی ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چامسکی: نظام سرمایه داری مقصر مرگ آمریکایی ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید